Dzień góralski 2018

Dnia 23 października gościliśmy w naszym przedszkolu państwo Jadwigę i Jana Trebunia-Tutka, którzy zorganizowali dla nas dzień góralski. Pan Jan, który jest muzykiem opowiedział nam o instrumentach tworzonych przez górali, pokazał nam je, a nawet na nich zagrał. Największe wrażenie wywarła na wszystkich koza – zrobiona z koziej skóry, jedna z najstarszych instrumentów podhalańskich. Pani Jadzia, która zajmuje się na co dzień projektowaniem i szyciem strojów regionalnych opowiedziała nam właśnie o stroju góralskim. Nazwała wszystkie elementy stroju chłopięcego i dziewczęcego, które prezentowane były przez przedszkolaki. Następnie chłopcy uczyli się tańca zbójnickiego pod okiem Pana Jana, a dziewczynki tańca „po dwa” i „zwyrtanio” pod okiem Pani Jadzi. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy przyśpiewkę „Górole, górole, góralsko muzyka…” i „W murowanej piwnicy”. Bardzo serdecznie dziękujemy za zorganizowanie nam takich atrakcji, dzięki którym poznaliśmy bliżej tradycje góralskie.